برش لیزری فلزات شرکت لیزر بی تی سی

لیزر چیست؟

لیزر چیست؟ چه کاربردی دارد؟ نحوه عملکرد دستگاه لیزر چگونه است؟ و بسیاری سوال دیگر در ذهنتان است که در این مقاله به آنها پاسخ می‏دهیم، پس با ما همراه باشید.

لیزر مخفف عبارت Light amplification by stimulated emission of radiation (شدت بخشی نور با استفاده از انتشار تحریک شده تابش) است. طی فرآیند بالاتر بردن ولتاژ برق از طریق منبع تغذیه که پاور دستگاه لیزر نیز نامیده می‎شود، لیزر به وجود می‎آید.

لیزر کشفی علمی بوده که به عنوان یک فناوری در زندگی مدرن جا افتاده است. از عمده کاربردهای لیزرها می‎توان به کاربرد آنها در تولیدات صنعتی یا لیزر صنعتی، ارتباطات، نقشه ‌برداری و چاپ مورد اشاره کرد. همچنین لیزر در تحقیقات علمی و برای محدوده وسیعی از دستگاههای علمی‌، نیز استفاده می‎شود. برتری لیزر در این است که از منبع تغذیه نور، تابش‎های کنترل شده‏ی تکفام و پرتوان تولید می‌کند. تابش لیزر، با پهنای نوار طیفی باریک و توان تمرکزیابی شدید، بسیار درخشانتر از نور خورشید است.

 

انواع لیزر

انواع لیزر

لیزرها براساس مواد لیزرزا به چند گروه زیر بخش بندی شده‎اند :

 لیزرهای جامد، لیزرهای گازی، لیزرهای مایع یا رزینه، لیزرهای الکترون آزاد و لیزرهای نیمه رسانا.
 لیزرها را بر پایه خروجی آنها به دو دسته لیزرهای تپی و لیزرهای پیوسته کار تقسیم بندی می‌کنند. غالبا لیزرهای توان بالا را از نوع تپی (پالسی) میسازند.

 

ساختار لیزر

یک سیستم لیزری از 3 بخش عمده تشکیل شده است:

  • منبع انرژی (معمولا یک پمپ)
  • بستر لیزر
  • مجموعه‌ای از آیینه‌‏ها جهت افزایش نور

رعایت ایمنی در لیزر

لیزر منبع نوریست که می‌تواند برای اشخاصی که با آن در تماسند خطرناک باشد. حتی لیزرهای با نور کم هم می‌تواند برای بینایی اشخاص مخاطره آمیز باشد. انسجام ذاتی و پخش اندک نور لیزر به این معناست که این پرتو قادر است در نقطه بسیار کوچکی در شبکیه چشم متمرکز گردد که نتیجتا در عرض چند ثانیه منجر به سوختگی موضعی و آسیبهای دائمی خواهد شد.

طول موجهای خاصی از لیزر قادرند ایجاد آب مروارید یا کاتاراکت کرده و حتی منجر به جوش آمدن مایع زجاجیه گردند. علاوه بر این لیزرهای مادن قرمز و فرابنفش خطر بیشتری را متوجه فرد می‌کنند چرا که واکنش بسته شدن پلک در انسان در مواقع خطر احتمالی برای چشم تنها در مواقعی که نور مرئی باشد انجام می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماتماس با ما