راهنمای حکاکی لیزری روی چوب

حکاکی لیزری روی چوب

امروزه ما شاهد استقبال چشم گیر مشاغل و شرکت ها با استفاده از فناوری لیزر و دستگاه های لیزری هستیم. در واقع با کمک این فناوری می‌توان یک متریال ساده را در کمترین زمان و با ظرافت و دقت بالا به محصول نهایی ویژه و زیبا تبدیل کرد. در سال های اخیر از دستگاه لیزر در فرآیند برش و حکاکی لیزری مواد مختلف نظیر حکاکی روی چوب بسیار استفاده شده است.

طراحان و تولیدکنندگان در مشاغل مختلف به آسانی می‌توانند طرحها و محصولاتی خاص و زیبا تولید کرده و موجب تحول در کسب و کار و درکل پیشرفت های چشم گیری در صنعت شوند.با کمک دستگاه های مختلف لیزری می‌توان طرح‌های ظریف و پیچیده را بر روی انواع مختلف چوب برش یا حک کرد.

در گذشته از روش‌های سنتی برای حکاکی و تولید این محصولات استفاده می‌شد که بسیار وقت گیر و دشوار بود در نتیجه، احتمالا محصول نهایی از کیفیت مناسبی برخوردار نبود. همچنین با استفاده از لیزر می‌توان محصولات سفارشی و خاص در انواع طرح های مختلف از بوک مارک ها گرفته تا مبلمان و درب و سایر محصولات چوبی را به سادگی تولید و عرضه کرد.

حکاکی لیزری چوب

حکاکی لیزری روی چوب چیست؟

امروزه برای حکاکی تصاویر، عکس و طرح ها روی چوب، ساخت انواع وسایل تزیینی نظیر میز، بوفه، درب و غیره از دستگاه های برش و حکاکی لیزری استفاده می‌شود. با استفاده از تکنولوژی لیزر، متون، تصاویر، نقوش و طرح های پیچیده بر روی متریال چوبی انجام می‌شود. در واقع طرح هایی که بسیار پیچیده هستند و اجرای آنها تقریبا دشوار است با کمک لیزر به راحتی انجام می‌شوند.

همچنین می‌توان محصولات چوبی را به صورت شخصی سازی شده تولید کرد. درنتیجه باعث رونق بسیاری در کسب و کارها شده و به سود قابل توجهی دست می‌یابند.

براثر تابش لیزر به سطوح چوبی و در نتیجه افزایش حرارت، تبخیر اتفاق می‌افتد در اثر این اتفاق حکاکی و برش با ظرافت و دقت بالایی انجام می‌شود که به نسبت روش های سنتی به صرفه تر است.

به خاطر اینکه اشعه مستقیما با سطح تماسی ندارد در نتیجه محصول نهایی که فناوری لیزر برای ساخت آن به کار برده شده دارای سطحی صاف و بی نقص خواهد بود. در حین کار نیز هرگونه آلودگی ناشی از خاک، زباله و غیره کاهش می‌یابد.

به طور کلی می‌توان از انواع چوب برای کار برش و حکاکی با استفاده از دستگاه لیزر استفاده کرد. چوب هایی مانند توس، گردو، افرا به دستگاه های لیزری با قدرت بالاتری نیاز دارند. برعکس برای حکاکی و برش چوب های به نسبت نرم مثل کاج به دستگاه های با قدرت کم نیاز است. 

مزایای ویژه در حکاکی لیزری چوب چیست؟

  • در انجام کار حکاکی لیزری دقت و ظرافت بالا لحاظ می‌شود. 
  • حکاکی لیزری با عمق های متفاوت نیز انجام می‌شود.
  • طرح ها و نقوش ظریف و پیچیده را می‌توان به سرعت روی سطوح چوبی حکاکی کرد.
  • در نهایت محصول نهایی به این دلیل که تابش لیزر متمرکز به متریال تابیده می‌شود باعث افزایش حرارت و تبخیر مواد می‌شود. در نتیجه سطوح عاری از هرگونه خاک و آلودگی می‌باشند. به دلیل عدم تماس مستقیم پرتو با چوب، بعد از حکاکی سطحی صاف خواهیم داشت و نیاز به تمیزکردن نیست.
حک لیزری چوب

نکات و سوالات مهم در حکاکی لیزری چوب

درمیان تمامی متریال های موجود در دنیا که قابلیت حکاکی و برش لیزری روی آنها امکان پذیر است، چوب به عنوان یکی از پرکاربردترین آنهاست. در ادامه به نکات و سوالات متداول در این زمینه می‌پردازیم.

آیا برای کار حکاکی می‌توان از انواع  مختلف چوب استفاده کرد؟

همانطور که می‌دانیم چوب  به عنوان یک متریال طبیعی شناخته می‌شود. در واقع طبق مواردی که قبلا ارائه کردیم حکاکی لیزری چوب های محکم مانند گردو، افرا نسبت به چوب‌های نرم مثل حنا، کاج و غیره نیاز به قدرت بیشتری دارند. درحین کار با دستگاه لیزر باید پارامترهایی مانند چگالی، حجم متریال های کاربردی مانند رزین را دانست.

 

امکان سوختن چوب در حین حکاکی لیزری وجود دارد؟

قطعا بله، زیرا این فرآیند با تصعید متریال انجام می‌شود که این کار به خاطر ایجاد نقوش متنوع روی محصولات چوبی بسیار ضروری است. همچنین رعایت مواردی چون استفاده از باکیفیت ترین عدسی ها، متمرکز بودن پرتو لیزر، تعیین مناسب ترین پارامترها در دستگاه لیزر، در نتیجه کیفیت خروجی تاثیر دارد.

 

یک طرح خاص با طیف تیره چگونه بر روی چوب ایجاد می‌شود؟

برای ایجاد این چنین طرح هایی می‌توان،  فاصله پرتو لیزر به اندازه حداکثر 2 میلی متر کاهش داد. در نتیجه  شعاع آن نقاط که لیزر به آنها تابیده، بزرگتر شده و در نهایت حکاکی با جزئیات کمتر و طیف تیره تولید می‌شود.

 

آیا رنگ چوب پس از اتمام کار حکاکی لیزری تیره می‌شود؟

اکثر محصولات چوبی که حکاکی لیزری روی آن انجام می‌شود به رنگ متمایل به قهوه‌ای سوخته است. اگر چوب آغشته به لاک الکلی باشد می‌توان حکاکی را در طیف های روشن انجام داد. با تنظیم مناسب دستگاه لیزر به طور مثال با افزایش سرعت و کاهش قدرت می‌توان به هدف موردنظر رسید.

کاربردهای حکاکی لیزری چوب چیست؟

  • ایجاد طرح و نقشه های متنوع بر محصولات چوبی نظیر درب، دیوار، کابینت های چوبی و تزیین شده
  • برای تبلیغات شرکتها و صنایع با حک آرم و لوگوی آنها روی متریال های چوبی
  •  تولید انواع محصولات چوبی و تزیینی نظیر هدایا ، قاب عکس و…

 

حکاکی لیزری روی چوب و هر متریال فلز و غیرفلز دیگری در شرکت بی تی سی لیزر با جدیدترین دستگاه‌های دنیا انجام می گیرد. چنانچه در این مورد سوالی دارید و یا قصد انجام حکاکی لیزری دارید، می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بی تی سی لیزر بهره ببرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماتماس با ما